- Joined
- Sep 23, 2010
- Messages
- 108
So, the past few weeks I've been trying to get foods that I'm told to eat, by my gi doc. But once I get there in the store, I'm either finding the prices are pretty pricey, or i don't know if I can eat it or not, and be fine afterwards.
When I was discharged from the hospital they put me one a Low Residue diet. And honestly, when i asked the doc what all that meant, he said things that contradicted eachother in the same breath. Like I couldn't have fiber but to eat peanuts.. and apples... and I couldn't eat cheese, but to eat something that would solidfy me.
My usual diet consumes of sugars, ramen, and soda's. and I doubt ramen fall in that category of low residue... >.> or does it?
What would be some good things for me to buy while i'm there? I usually end up just getting what my eyes see, and suddenly I start craving a certain food. Which is about the time I snag it up and toss it in the basket and dart off to another part of the store.
Jello and pudding is a okay thing. - i DO know this, lol- but i'm sorta sick of jello because i was on a jello diet for over 2 weeks straight. and both jello and pudding seems to be pretty high in price since 4 little cups come in a pack priced at 3 dollars ($3.20 to be exact), and i could eat those four little cups up in one sitting. :-\
When I was discharged from the hospital they put me one a Low Residue diet. And honestly, when i asked the doc what all that meant, he said things that contradicted eachother in the same breath. Like I couldn't have fiber but to eat peanuts.. and apples... and I couldn't eat cheese, but to eat something that would solidfy me.
My usual diet consumes of sugars, ramen, and soda's. and I doubt ramen fall in that category of low residue... >.> or does it?
What would be some good things for me to buy while i'm there? I usually end up just getting what my eyes see, and suddenly I start craving a certain food. Which is about the time I snag it up and toss it in the basket and dart off to another part of the store.
Jello and pudding is a okay thing. - i DO know this, lol- but i'm sorta sick of jello because i was on a jello diet for over 2 weeks straight. and both jello and pudding seems to be pretty high in price since 4 little cups come in a pack priced at 3 dollars ($3.20 to be exact), and i could eat those four little cups up in one sitting. :-\